Vína z Moldavska
Váš košík
 
Pokud požadujete doručení službou DPD, je možné objednávat pouze plné kartony po 12 ks. Přidejte, prosím, ještě 12 ks pro celý karton. Při osobním odběru toto omezení neplatí.
Objednané zboží je službou DPD expedováno jednou týdně.

Vína a Moldavsko

Podíváme-li se na mapu, zjistíme, že Moldavsko se svým tvarem podobá hroznu vína. Je to skutečně příhodná symbolika, neboť Moldavsko bylo odpradávna vinařskou zemí. Díky mírnému kontinentálnímu klimatu a rozmanitosti druhů půd se v Moldavsku daří téměř všem odrůdám vinné révy. Vyrábí se tady vína prakticky všech typů: stolní, jakostní, vína s přívlastkem, perlivá, sekty i vína speciální např. fortifikovaná. Bohužel, zákony EU nedovolují tato vína označovat přívlastky jako je pozdní sběr, jakostní či slámové víno.
Hlavní vinařské oblasti Moldavské republiky se nacházejí na 46 až 48° zeměpisné šířky. Na stejné zeměpisné šířce se nacházejí i vyhlášené vinařské regiony Francie – Bordeaux a Burgundsko.
Území Moldavska se dělí na čtyři oblasti: Centrální oblast, Jihovýchod, Jih a Sever. Každá z těchto oblastí má typické přírodní podmínky.

Centrální (Kodrová) oblast

Tato oblast se rozprostírá uprostřed zalesněných kopců, na kterých se v minulosti ukrývali povstalci proti Tureckému útlaku - hajduci. Příhodná tvářnost krajiny chrání vinohrady před charakteristickými rysy kontinentálního klimatu - v zimě před mrazem a v létě před suchem. V Centrální oblasti se pěstuje většina moldavské vinné révy (až 60%).
Tato oblast je průmyslově nejrozvinutější zónou Moldavska. Nacházejí se v ní hlavní závody zabývající se pěstováním, výrobou i stáčením všech typů vín.
V Kodrové oblasti najdeme i znamenité sklepy, ve kterých se uchovávají moldavská vína. Mezi nejznámější patří: Cricova a Milesti Mici. Každý z nich je schopen pojmout minimálně 10 milionů litrů vína v sudech a speciálních nádobách uložených v podzemních chodbách táhnoucích se desítky kilometrů uvnitř přírodních dutin ve vápencových masivech.
Díky rozmanitosti jednotlivých regionů se daří v Centrální zóně vyrábět nenapodobitelné druhy vín, jejichž původ se přísně kontroluje. V tomto mikroregionu se už po více než sto let vyrábějí červená vína z odrůd Cabernet-Sauvignon a Merlot. Nejlepší z nich si v ničem nezadají ani s nejznamenitějšími bordeauxskými „Chateau“. Místní červená vína opakovaně získávají nejvyšší ocenění na mezinárodních vinařských soutěžích.

Jihovýchod neboli Purkarská oblast

Jihovýchodní (Purkarská) zóna se jako úzký pruh táhne po západním břehu Dněstru. Zde se nachází slavný vinařský závod Purcari, který se proslavil svými červenými víny „Rosu“ a „Negru“. Klimatické podmínky jsou vhodné pro pěstování červených odrůd, jako je Merlot, Cabernet-Sauvignon nebo Rara-Neagra. Vyrábějí se z nich uleželá vína vyznačující se plnou nasládlou chutí a bohatým buketem.

Jižní zóna

Jižní zóna se skládá z oblasti „BUDŽAK“ a ze samotného Jihu. Oba tyto regiony mají nedostatek vláhy a liší se půdními a klimatickými podmínkami. Celkově jsou podmínky Jižní zóny vhodné pro výrobu červených a dezertních vín. Mezi nejznámější vinařská centra oblasti patří: Komrat, Taraklia, Čumaj a Trifešty.

Severní zóna

Pro Severní zónu není typická průmyslová výsadba vinné révy. Nachází se zde vinohrady pěstující především bílé odrůdy révy vinné, které jsou převážně určené k výrobě koňaků a speciálních vín se zvýšeným obsahem alkoholu. Pěstuje se zde také réva určená ke konzumaci. Ačkoliv se v Moldavsku vyrábí stále více jakostních a perlivých vín, zůstává tato země významným výrobcem destilátů koňakového typu a speciálních typů vína. Mezi nejznámější značky speciálních vín patří Kagor.

Červené likérové víno Pastoral (dříve Kagor)

Staří Moldavané pěstovali vinnou révu již v osmém století před naším letopočtem. Úrodná půda, dlouhé, teplé a suché podzimy zvýrazňují chuťové a aromatické vlastnosti moldavských vín. V nejvýznamnějších vinařských oblastech Moldavska se rodí vína výjimečné jakosti, což dokazuje celá řada ocenění na mezinárodních vinařských výstavách. Mezi nejzajímavější a jedinečná vína patří Pastoral.

Kontaktujte nás
telefon
+420 585 436 610
facebook

Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.

2020 © Sollus s.r.o | Web: Winternet s.r.o.