Vína a MOLDAVSKO

Moldavská vína již do České republiky a na Slovensko dovážíme více jak 21 let. V roce 1998 se s nimi setkal founder společnosti úplnou náhodou. Přestože byla moldavská vína v České republice zcela neznámá, rozhodl se začít tato vína, ze země bývalého Sovětského svazu, dovážet. Tehdy ho zaujalo především zvláštní, velmi hutné likérové víno, které mělo vysoké procento alkoholu a bylo velmi sladké. Víno se jmenovalo Kagor a právě tomuto likérovému vínu, možná vděčíme za to, že se moldavská vína dostala na významná místa v regálech prodejen po celé České republice a na Slovensku.

Uplynulo mnoho let a situace na trhu se postupně změnila. Víno Kagor se muselo, na základě rozhodnutí orgánů EU před několika lety přejmenovat na Pastoral, což mu velmi ublížilo a ztratilo tím mnoho zákazníků, ale v té době již byla hlavními dováženými víny spíše vína polosladká, která si získala popularitu zejména díky chuti a vůni, svěžesti a velmi příznivé ceně. Také se roztrhl pytel s konkurenčními dovozci, kteří mnohdy, bohužel, dováželi nekvalitní, často i pančovaná vína, což se promítalo i do obecného názoru, tedy že moldavská vína jsou nevalné kvality. Bránit se tomu není snadné, nám se to však daří a naše vína jsou vnímána spotřebiteli velmi pozitivně.

Díky spolupráci s Alianta-Vin jsme schopni naše odběratele zásobovat velkým množstvím vín stabilní kvality, naše vína, slovy mnoha zákazníků, patří mezi nejlepší moldavská vína na českém trhu, a to za velmi příznivé ceny, které mohou připadat až příliš nízké, ale je to spíše díky naší snaze, umožnit ochutnat kvalitní vína více lidem. Společně s výrobcem jsme přinesli na trh v České republice i na Slovensku vína mnoha kolekcí, které již dlouhodobě vykazují neustálý růst a díky tomu se dostáváme k stále většímu množství spokojených zákazníků.

Staňte se jimi také Vy!

Podíváme-li se na mapu, zjistíme, že Moldavsko se svým tvarem podobá hroznu vína. Je to skutečně příhodná symbolika, neboť Moldavsko bylo odpradávna vinařskou zemí. Díky mírnému kontinentálnímu klimatu a rozmanitosti druhů půd se v Moldavsku daří téměř všem odrůdám vinné révy. Vyrábí se tady vína prakticky všech typů: stolní, jakostní, vína s přívlastkem, perlivá, sekty i vína speciální např. fortifikovaná. Bohužel, zákony EU nedovolují tato vína označovat přívlastky jako je pozdní sběr, jakostní či slámové víno.

Hlavní vinařské oblasti Moldavské republiky se nacházejí na 46 až 48° zeměpisné šířky. Na stejné zeměpisné šířce se nacházejí i vyhlášené vinařské regiony Francie – Bordeaux a Burgundsko.

Území Moldavska se dělí na čtyři oblasti: Centrální oblast, Jihovýchod, Jih a Sever. Každá z těchto oblastí má typické přírodní podmínky.

Centrální (Kodrová) oblast

Tato oblast se rozprostírá uprostřed zalesněných kopců, na kterých se v minulosti ukrývali povstalci proti Tureckému útlaku - hajduci. Příhodná tvářnost krajiny chrání vinohrady před charakteristickými rysy kontinentálního klimatu - v zimě před mrazem a v létě před suchem. V Centrální oblasti se pěstuje většina moldavské vinné révy (až 60%).

Tato oblast je průmyslově nejrozvinutější zónou Moldavska. Nacházejí se v ní hlavní závody zabývající se pěstováním, výrobou i stáčením všech typů vín.

V Kodrové oblasti najdeme i znamenité sklepy, ve kterých se uchovávají moldavská vína. Mezi nejznámější patří: Cricova a Milesti Mici. Každý z nich je schopen pojmout minimálně 10 milionů litrů vína v sudech a speciálních nádobách uložených v podzemních chodbách táhnoucích se desítky kilometrů uvnitř přírodních dutin ve vápencových masivech.

Díky rozmanitosti jednotlivých regionů se daří v Centrální zóně vyrábět nenapodobitelné druhy vín, jejichž původ se přísně kontroluje. V tomto mikroregionu se už po více než sto let vyrábějí červená vína z odrůd Cabernet-Sauvignon a Merlot. Nejlepší z nich si v ničem nezadají ani s nejznamenitějšími bordeauxskými „Chateau“. Místní červená vína opakovaně získávají nejvyšší ocenění na mezinárodních vinařských soutěžích.

Jihovýchod neboli Purkarská oblast

Jihovýchodní (Purkarská) zóna se jako úzký pruh táhne po západním břehu Dněstru. Zde se nachází slavný vinařský závod Purcari, který se proslavil svými červenými víny „Rosu“ a „Negru“. Klimatické podmínky jsou vhodné pro pěstování červených odrůd, jako je Merlot, Cabernet-Sauvignon nebo Rara-Neagra. Vyrábějí se z nich uleželá vína vyznačující se plnou nasládlou chutí a bohatým buketem.

Jižní zóna

Jižní zóna se skládá z oblasti „BUDŽAK“ a ze samotného Jihu. Oba tyto regiony mají nedostatek vláhy a liší se půdními a klimatickými podmínkami. Celkově jsou podmínky Jižní zóny vhodné pro výrobu červených a dezertních vín. Mezi nejznámější vinařská centra oblasti patří: Komrat, Taraklia, Čumaj a Trifešty.

Severní zóna

Pro Severní zónu není typická průmyslová výsadba vinné révy. Nachází se zde vinohrady pěstující především bílé odrůdy révy vinné, které jsou převážně určené k výrobě koňaků a speciálních vín se zvýšeným obsahem alkoholu. Pěstuje se zde také réva určená ke konzumaci. Ačkoliv se v Moldavsku vyrábí stále více jakostních a perlivých vín, zůstává tato země významným výrobcem destilátů koňakového typu a speciálních typů vína. Mezi nejznámější značky speciálních vín patří Kagor.

Červené likérové víno Pastoral (dříve Kagor)

Staří Moldavané pěstovali vinnou révu již v osmém století před naším letopočtem. Úrodná půda, dlouhé, teplé a suché podzimy zvýrazňují chuťové a aromatické vlastnosti moldavských vín. V nejvýznamnějších vinařských oblastech Moldavska se rodí vína výjimečné jakosti, což dokazuje celá řada ocenění na mezinárodních vinařských výstavách. Mezi nejzajímavější a jedinečná vína patří Pastoral.

Pastoral Alianta, který se dříve nazýval Kagor Pastoral, má velice zajímavou historii:

Kagor získal své pojmenování od francouzského města Cahors, což se mu po několika stoletích stalo osudným, EU nařídilo přejmenování tohoto vína. První zprávy o jeho výrobě pocházejí z XII. století. Do Ruska se Kagor dostal za vlády cara Petra I. Velikého na přelomu 17. a 18. století. Už od úplných začátků své historie byl Kagor vínem aristokratů a sám byl aristokratem mezi víny. Kagor se dodával pouze na královský dvůr, na stoly nejvýznačnějších dvořanů a do chrámů pro vyšší duchovenstvo. Od pradávna byl považován za elixír života, protože obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek.

Pastoral Alianta se vyrábí z přezrálých hroznů odrůdy Cabernet-Sauvignon. Hrozny této révy jsou ponechány dlouho na keřích, aby dobře vyzrály a získaly vyšší množství hroznového cukru a vyšší intenzitu chuťových a aromatických látek. Podle české legislativy by změřená cukernatost odpovídala pozdnímu sběru až výběru z hroznů. Mnozí toto víno přirovnávají k portskému, pro podobnost v technologii jeho výroby, také pro vysoký podíl alkoholu (16%) a vysoký zbytkový cukr (160g/l), chuťově jsou však poměrně odlišné.

Víno Pastoral Alianta se vyznačuje v chuti i vůni tóny vyzrálého ovoce, medu, sušených švestek či čokolády.

Toto víno je extraktivní, bohaté, vznešené, plné. Doporučuje se podávat k dezertům, jako aperitiv i digestiv.

PASTORAL ALIANTA JE VHODNÝ JAKO UŠLECHTILÝ NÁPOJ K PROSTÝM I NEJLEPŠÍM POKRMŮM. BUDE OZDOBOU KAŽDÉ SLAVNOSTNÍ TABULE.

Až se tedy budete ptát na víno Kagor a prodejce Vám jej nebude moci nabídnout, zkuste se zeptat na víno Pastoral Alianta.

Doporučuje se podávat při teplotách v rozmezí 16 – 18 °C.

Zpět do obchodu