Vína a GRUZIE (GEORGIA)

"Nekonečně se rozkládající vinice, zářící pod paprsky zlatého slunce, vůně zralých hroznů, Kvevri (hliněná nádoba) a opojná vůně chladného vína ... To vše je součástí gruzínské kultury." Zde má vztah člověka s vinnou révou a vinařstvím velmi dlouhou historii. Jednou z hlavních tradic Gruzie je pohostinnost, kterou si bez vína nelze představit. Vinná réva byla pro Gruzínce vždy považována za posvátnou, byla považována za symbol života a plodnosti. Ozdobné prvky vinné révy byly široce používány v gruzínské architektuře a často zdobily fasády kostelů a katedrál.

Gruzie je spojena s vinařskou kulturou po dobu 8 000 let nepřetržité historie. Právě v Gruzii byla nalezena nejstarší nádoba na víno, a právě Gruzie je považována za rodiště vína. V Gruzii roste více než 500 odrůd hroznů, ze kterých se vyrábějí vína nejvyšší kvality. Nejznámější gruzínská vína jsou Saperavi, Rkatsiteli, Mtsvane, Alazani Valley, Kindzmarauli, Khvanchkara a další.

Unikátní technologie výroby vína ve speciálních nádobách „Kvevri“ je stará zhruba 8 000 let a v roce 2013 byla zařazena na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Starobylost metody dokládají stopy kyseliny vinné a semena pěstovaných odrůd vinné révy nalezené na jílových fragmentech nádob typu „Kvevri“ při archeologických vykopávkách z období neolitu.

Samotná hliněná nádoba může být použita v široké škále velikostí, v závislosti na velikosti vinic a sklizni. Kvevri je zahrabána v zemi, jen „krk“ zůstává venku. Hrozny jsou rozdrceny ve speciálních nádobách a spolu s dužinou se šťáva vlije do Kvevri, kde je díky umístění v zemi poskytnuta optimální teplota pro kvašení a konzervaci. Nádoba je nejprve naplněna do 80% objemu. V procesu bouřlivého kvašení je nutné vznikající víno míchat alespoň 4-5 krát denně. Na konci fermentačního procesu se nádoba naplní zcela a utěsní se po dobu 5-6 měsíců. Během této doby se rodí úžasný nápoj - přírodní víno s vysokým obsahem tříslovin, hroznovou vůní, také vyšším obsahem resveratrolu a jantarovým odstínem.

Vína z Gruzie - vína s příběhem.

Zpět do obchodu